E-İhracat Pazar Analizi Nasıl Yapılır?

Yeni kurulan işletmeler için en kolay pazar analizi nasıl yapılır? Yeni bir iş kuracaksanız ilk yapmanız gereken işlerden biri pazar araştırması yapmak olacaktır. Artık teknoloji sayesinde pazar araştırması yapmak külfetli değil. Dijital dünyada pazar araştırması yapmak eski yöntemlerle fiziksel olarak pazar araştırması yapmaktan çok daha kolay. Özellikle e-ticaret yapacaksanız pazar analizini kolay bir şekilde yapabilirsiniz.

Peki neden online pazar araştırması yapmalı? Çünkü yapacağınız iş e-ticaret. Müşterileriniz ve rakipleriniz internette yer alıyor. Bu sebeple sizin de internette pazar araştırması yapmanız gerekiyor.

İnternette belirli yöntemlerle kolay bir şekilde pazar araştırması yaparak rakiplerinizin kimler olduğunu, rakiplerinizin nasıl bir performans sergilediğini, potansiyel müşterilerinizin kimler olduğunu ve hangi ürünlere daha eğilimli olduklarını bulabilmeniz mümkün.

Pazar araştırması nasıl yapılır?

  • Anahtar Kelimeler

İlk olarak Anahtar kelime araştırması yapılmalı. Google Anahtar kelime planlayıcı veya benzeri araçlar kullanarak hem kendi sektörünüzle hem de satmak istediğiniz ürünle alakalı anahtar kelimeleri saptayabilirsiniz. Ayrıca bu kelimelerin google’da aranma sayılarını ve nasıl performans gösterdiklerini görebilirsiniz. Kullanacağınız google anahtar planlayıcı ya da başka bir ücretsiz planlayıcı, anahtar kelimelerin yanında benzer kelimelerin aranma sayılarını da gösterecek ve başka hangi anahar kelimeleri arayabileceğinizi, hangilerinin performanslarını değerlendirmeniz gerekebileceğini size tavsiye edecektir.

  • Sosyal Medya Analizi

İkinci adım sosyal medya araştırması yapmak. Günümüzde sosyal medyanın etkisini ne denli büyük olduğunu biliyoruz. İşletme türünüze göre farklı sosyal platformlarda araştırma yapabilirsiniz. Başta Instagram, Twitter ve LinkedIn olmak üzere anahtar kelime ve hashtagleri aratarak kendi ürününüzle alakalı bilgiler elde edebilirsiniz. Bu anahtar kelime ve hashtagler size rakiplerinizin ve potansiyel müşterilerinizin kim olduğunu gösterecektir. Ayrıca sosyal medya araştırması yaparak kendi ürününüze benzer ürünler satan potansiyel rakiplerinizin sayfalarını inceleyebilirsiniz. Bunun yanı sıra sosyal medya araştırması size hedef kitlenizin dilini göstererek onlara nasıl ulaşabileceğiniz ve onlarla nasıl iletişim kurabileceğiniz konusunda ipucu verecektir.

  • Online Pazaryerleri Analizi

Amazon, Trendyol, Hepsiburada ve diğer birçok online pazaryeri büyük müşteri kitlelerine sahip. Ürününüzün ne kadar talep gördüğünü ve ne büyüklükte bir pazara sahip olduğunu değerlendirmek için online pazaryeri analizi size yardımcı olabilir.

  • Potansiyel Rakiplerinizi Tanımak

Ürününüzü hedef kitlenize pazarlamadan önce, potansiyel rakiplerinizi incelemelisiniz.  Tabii ki rakiplerinizi inceleyebilmeniz için önce onları bulmanız gerekiyor. Google, sosyal medya gibi mecralarda yapacağınız işle ilgili anahtar kelimeleri girdiğinizde önünüze bu işi yapan firmalar çıkacaktır. Rakiplerinizi araştırmak çok önemli üç soruya cevap bulmanızı sağlayacaktır:

 “Pazarın net bir sahibi var mı?”

“Pazardaki rakip sayısı ve rekabet seviyesi ne durumda?”

“Müşterilerinize rakiplerinizin sunamadığı ne sunabilirsiniz?”

  • Hedef Ülkelere Yapılan İhracat Rakamlarını İncelemek

İhracat yapacağınız ülkeleri analiz etmek işinizin geleceğini şekillendirecek bir öneme sahiptir. Hedef pazar analizi ile hangi ülke ya da ülkelere ihracat yapmanız gerektiği sorusuna doğru yanıtları bulabilirsiniz.  Hedef ülkenin ihracat rakamlarını inceleyerek ürününüze ne kadar talep olduğuna dair tahmin yürütebilir ve kendinize bir yol haritası çizebilirsiniz.

Pazar araştırması yapmadan işe başlanmaması gerektiğinin altını bir kere daha çizelim. Başarılı bir pazar analizi yapmak işinizin kaderini belirleyecektir. Bu nedenle pazar araştırması için profesyonellerden hizmet alabilirsiniz.

WWB – WORLD WIDE BRANDS, yeni nesil bir pazaryeri yönetim ajansıdır. Markaların yurtiçi ve yurtdışı pazaryerlerindeki tüm online satış ve mağaza yönetim süreçlerini A’dan Z’ye yöneten ve bu kapsamda hizmet veren E- İhracat & Pazaryeri yönetim ajansıdır. E-Ticaret ve E-İhracat yapmak isteyen tüm markalara pazaryerlerindeki mağaza kurulumundan, aylık aktif mağaza yönetimine, kampanya kurgusundan, satış artırıcı aksiyonlara kadar tüm süreçte tam kapsamlı destek veren bir danışmanlık ajansıdır. Daha detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

Start typing and press Enter to search