E-ticaret Entegrasyon Çözümleri

İşletmenizi birbirinden bağımsız sistemler kullanarak yönetmek maliyetli ve zaman alıcıdır.  ERP, POS sistemi gibi e-ticaret platformunuzda siparişleri, kargo/izleme bilgilerini, envanter güncellemelerini ve daha fazlasını sürekli olarak ele alma ihtiyacından bunalmış hissedebilirsiniz.  Neyseki e-işletmeler için daha etkili bir yöntem var. Günümüzde sipariş yönetimi gibi kritik süreçleri otomatikleştirmek için e-ticaret platformu ve diğer işlemlerin entegrayonunu sağlamak çok kolay.

E-ticaret entegrasyon çözümlerini uygulamak için yine de dikkat edilmesi gereken noktalar var. Doğru entegrasyon yaklaşımını ve ortağını seçmek başarılı bir entegrasyon için çok önemlidir. Kötü tasarlanan ve yönetilen projeler efektif çözüm sunamamanın yanında tam tersine işleri daha da karmaşıklaştırabilir. Dahası, siz problemin ne olduğunu tespit etmeye çalışırken müşteri memnuniyeti oranı azalabilir ve satıışlar düşebilir.

İster mevcut entegrasyon sistemini değiştirin ya da ilk kez bir entegrasyon çözümü uygulayın, işletmenize en ideal entegrasyon çözümlerini uygulayabilmeniz için dikkat edilmesi gereken noktalardan bahsedeceğiz

Neden e-ticaret entegrasyonuna ihtiyacınız var?

  • Yüksek satışlarınızı sürdürebilmek,
  • Sistemler arasında saatler harcayarak manuel veri girişinden kurtulmak,
  • Yanlış ürünü göndermek gibi maliyetli hatalardan kaçınmak, siparişlerinizi zamanında müşteriye ulaştırabimek,

için işletmenize uygun bir entegrasyon sistemi uygulayabilirsiniz.

Neden var olan entegrasyon sisteminizi değiştirmelisiniz?

  • Sistem çökmeleri veya sipraiş hatalarıyla sık karşılaşıyorsanız,
  • Envanter güncellemeleri gecikiyorsa,

kullandığınız entegrasyon sistemini gözden geçirmeniz yararınıza olacaktır.

Entegrasyon bu sorunları çözmenize yardımcı olur, fakat doğru entegrasyon çözümlerini seçerseniz. Bunu, doğru POS veya 3PL (Third-party Logistics) sistemlerinize uygun entegrasyon yaklaşımlarını tespit ederek başarabilirsiniz.

Bu yazıda çözüm önerilerini sunarken üç entegrasyon yaklaşımının risklerini, faydalarını ve maliyetlerini karşılaştıracağız. İlk seferde doğru entegrasyon çözümünü bulmanızı istiyoruz. İşletmenizin daha kolay yönetimi ve müşteri deneyimini iyileştirmek hedefimiz.

İşletmeniz için ilk akla gelen entegrasyon çözümü, işinize özel olarak oluşturulmuş bir entegrasyon sistemidir. Genellikle e-ticaret ajansı, yazılım danışmanları veya entegrasyon konusunda uzman olan başka bir satıcı tarafından sağlanır.

Yüzlerce satıcıyla yapılan araştırmalarda, özel olarak oluşturulan entegrasyon çözümlerinde karşılaşılan yaygın problemler tespit edildi. İşe başlarken göz önüne alınması gereken birkaç nokta var:

Tüm projeyi yöneten tek bir kişi mi?

Projeniz anlaştığınız şirket içinde tek bir geliştiriciye mi devredilecek? Öyleyse bu, sadece bir kişinin tüm projeyi oluşturacağı, yöneteceği ve sürdüreceği anlamına gelir. Sınırlı kaynaklar nedeniyle böyle bir anlaşma yapmış olabilirsiniz.

Entegrasyon sistemi zamanla işlevini yitirebilir mi?

Entegrasyonunuz, verilerin eksik veya kusurlu olduğu tüm senaryoları hesaba katmadığında, bir e-ticaret siparişinin fiyatının ERP sisteminizdeki fiyattan farklı olması kadar basit bir şeyin bile problem çıkarmasına yol açabilir.

Çözümünüz tüm gereksinimlerinizi önceden karşılamadığında bu gibi sorunlarla her zaman karşılaşabilirsiniz. Entegrasyon sağlayıcınızın hataları düzeltmesi ve entegrasyonunuzun başarılı bir şekilde çalışmasını sağlayan geliştirmeleri uygulaması gerekir.

Entegrasyonunuz işletmenizin ölçeklenmesine izin veriyor mu?

Sabit kodlu, özel bir çözüm sizi sonsuza kadar uygulama satıcısına bağlayabilir. Yazılımı değiştirmek veya yeni satış kanalları eklemek istediğinizde, her sistemi doğrudan birbirine bağladıkları için satıcınızın entegrasyonunuzu en baştan başlatması gerekecektir.

Entegrasyonun maliyeti nedir?

Özel entegrasyon projeleri fiyatları farklılık gösterebilir. Bazı durumlarda fiyat düşüktür çünkü çözüm basittir ve ihtiyaçlara tam olarak cevap verebiliyordur. Öte yandan, sıfırdan bir çözüm geliştiriliyorsa çok daha yüksek bir fiyatlandırma olabilir. Ödediğiniz miktar karşılığında size verilen hizmeti objektif bir şekilde değerlendirin ve ona göre ayarlamalar yapın.

Sonuç olarak özel entegrasyon projelerinin diğer entegrasyon çözümlerinden daha avantajlı olduğu durumlar vardır. Yukarıda bahsedilen sorulara cevap vererek size uygun olan entagrasyon çözümünü bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

Start typing and press Enter to search