Türkiye En Çok Hangi Ülkelere İhracat Yapıyor?

Türkiye İstatistik Kurumu ile Ticaret Bakanlığı işbirliğiyle oluşturulan genel ticaret sistemi kapsamında üretilen geçici dış ticaret verilerine göre; ihracat 2020 yılında bir önceki yıla oranla %4,8 arttı.

2020 Ocak-Eylül dönemine baktığımızda ise bir önceki yılın aynı dönem verilerine göre ihracatta %10.9 oranında bir düşüş mevcut. Pandeminin global ekonomiye olumsuz etkisinin bu düşüşe neden olduğunu rahatça söyleyebiliriz.  

Peki Türkiye En Çok Hangi Ülkelere İhracat yapıyor?

Türkiye’nin en çok ihracat yaptığı ülkeler arasında Almanya ilk sırada. 2020’de bir önceki yıla göre %4’e yakın bir azalma olmasına rağmen Almanya hala Türkiye’nin en fazla ihracat yaptığı ülke konumunda.

Kaynak: TB & TÜİK

Almanya’nın aksine ABD’ne yapılan ihracat 2020 yılında, 2019 yılına kıyasla %13.5 arttı. ABD’ni İtalya, İngiltere ve Rusya takip ediyor. Yukarıda tabloda bulunan on ülkeye yapılan ihracat, Türkiye’nin tüm ihracatının %48’ini oluşturuyor.

2020 Eylül ayı verilerine baktığımızda ilk sırayı yine Almanya aldı. Almanya’ya yapılan  ihracat 1 milyar 517 milyon  dolar olurken, bu  ülkeyi  sırasıyla;  1 milyar 142 milyon dolar ile  Birleşik Krallık, 947 milyon dolar ile  ABD, 799 milyon dolar ile İtalya, 798 milyon dolar ile Irak takip etti. İlk 5 ülkeye yapılan ihracat, toplam ihracatın %32,5’ini oluşturdu.

En çok İhraç Edilen Ürünler

  • Motorlu kara taşıtları, traktörler, bisikletler, motosikletler

Pandemi nedeniyle bir süre ülke pazarlarının kapanmasından negatif etkilenen otomotiv sektörü ihracatı 2019 senesine göre %16,5 azaldı.

  • Tarım ve Gıda Ürünleri

2020 yılında Türkiye, gıda ve tarım alanında 20,7 milyar dolar ihracat gerçekleştirdi.

  • Beyaz Eşya

Beyaz eşya kategorisinin ana ürünlerini oluşturan bozdolabı, fırın, çamaşır makinesi ve bulaşık makinesi ihracatında %6 düşüş yaşandı. Covid-19 salgınının başlangıcı olan Şubat-Mart aylarında negatif etkilenen ihracatın, 2021 senesinin sonlarına doğru tekrar eski haline dönmeye başlayacağı düşünülüyor.

  • Giyim ve Tekstil

Türkiye’nin hazır giyim ve konfeksiyon ihracatı 2020 yılında geçen seneye göre %5,4 düşüş yaşadı. Bu sektörde en çok ihracat sırasıyla Almanya, İspanya ve İngiltere’ye yapılıyor.

WWB – WORLD WIDE BRANDS, yeni nesil bir pazaryeri yönetim ajansıdır. Markaların yurtiçi ve yurtdışı pazaryerlerindeki tüm online satış ve mağaza yönetim süreçlerini A’dan Z’ye yöneten ve bu kapsamda hizmet veren E- İhracat & Pazaryeri yönetim ajansıdır. E-Ticaret ve E-İhracat yapmak isteyen tüm markalara pazaryerlerindeki mağaza kurulumundan, aylık aktif mağaza yönetimine, kampanya kurgusundan, satış artırıcı aksiyonlara kadar tüm süreçte tam kapsamlı destek veren bir danışmanlık ajansıdır. Daha detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

Start typing and press Enter to search