wwb_favicon

2021 Amazon Trendleri

Covid-19’un tüm dünyada yarattığı etkilerle çalkantılı bir 2020 yılını geride bıraktık fakat pandemi hala yaşamımızın bir parçası. Günlük yaşamdaki birçok alışkanlığımızı değiştirmek zorunda kaldığımız bu dönem, birçok alanı etkiledi. Bunlardan biri de e-ticaret. İstatistikler, e-ticaretin %30 oranında büyüdüğünü gösteriyor. Küresel pandeminin çevrimiçi alışverişi artırmasından dolayı sektörde büyüme hızlandı.

Eğer Amazon’da satış yapıyorsanız satışlarınız 2020’nin son çeyreğinde her zamankinden daha çok artmış olabilir. Amazon’un açıkladığı verilere göre, neredeyse tamamı küçük ve orta ölçekli olan bağımsız işletmelerin bu dönemdeki toplam satışları 4,8 milyar doları aştı. Bu geçen yıla göre %60’ın üzerinde bir artış demek. Satışlarınızda iyi bir seviyeyi yakalasanız bile bu momentumu sürdürmek çok kolay değil. Geride bıraktığınız yılın rakamlarını incelemek yol haritanızı oluşturmaya yardımcı olabilir. Jungle Scout 4.864 Amazon girişimcisi, işletme sahibi ve büyük markaların görüşlerine dayanarak  yaptığı araştırmasında, Amazon’un 386 milyar dolarlık gelirinin yarısından fazlasını oluşturan satıcıları inceliyor.

Öne çıkan bilgiler ise şöyle:

 • Amazon satıcılarının neredeyse tamamı, %96’sı, Amazon mağazalarını büyütmeyi planlıyor.

2021 yılında satıcılar, belirli ürünlere odaklanıp karakteristik bir marka oluşturmak yerine fazla talep gören ürünlere yöneliyor. Bu ürünleri Amazon verilerini kullanarak yüksek talep ve düşük rekabet profiline sahip ürünler arasından seçiyor.

Satıcıların Amazon mağazalarını büyütmek için başvurduğu yollar:

 1. Yeni ürün satışa sunma (diğer ürünlerinden bağımsız), % 47
 2. Var olan bir ürün grubuna yeni ürünler ekleme, %45
 3. Var olan ürün listelerinin optimizasyonu, %41
 4. Satılan ürünlerin yorum ve değerlendirmelerini artırma, %35
 5. Reklam ve tanıtım projelerine yatırım yapma, %34
 6. Sosyal medya, influencer aracılığıyla marka oluşturma, %32
 7. Yeni çalışanlar işe alma, %19
 8. Tam zamanlı olarak Amazon mağazasında çalışmaya başlama, %15

Amazon satıcılarının %33’ü diğer online pazaryerlerinde de satış yapmayı planlıyor. %21’lik bir kısım ise kendi e-ticaret sitesini açmayı hedefliyor.

 • Amazon satıcılarının %85i satışlarından kar ediyor.

Amazon’da satış yapmak hızlı kar sağlayabilir. Çoğu Amazon satıcısı bunun “hızlı bir şekilde zengin olma” çabası olmadığını söylese de Amazon’da satış yapmak sadece birkaç yıl sonra birçok satıcı için karlı hale geliyor. Araştırmaya göre satıcıların %64’ü satışlarının ilk yılında kar ediyor.

 • Her beş satıcıdan ikisi pandemi döneminde beklediklerinden daha fazla satış yaptıklarını söyledi.

Covid-19, Amazon satıcıları için karlı bir büyüme sağladı. Tüm dünyanın küresel salgınla boğuştuğu bir yılda, tüketicilerin çoğu çevrimiçi alışverişe yöneldi. Amazon satıcılarının %44’ü Covid-19 salgını nedeniyle işletmelerinin 2020’de beklenenden daha iyi performans gösterdiğini söyledi.

 • Satıcıların %14’ü pandemi nedeniyle Amazon’da belirli bir ürünü satmaya başladı.
 • Satıcıların %13’ü, pandemi nedeniyle talebin arttığı ürünlerini daha yüksek fiyatlandırdı.

Peki Amazon’daki  en popüler ürün ve ürün kategorileri neler?

Kabul edelim ki Amazon’da ürün satmak eskisi kadar kolay değil. Kar edebileceğiniz ürünleri keşfetmek de zor olabilir. Başka biri için işe yarayan bir şey sizin için çalışmayabilir. Ayrıca Amazon Prime gibi hizmetlerin, müşterilerin ürün arama ve tüketme şeklini değiştirdiği de bir gerçek. Yine de Amazon’da karlı satışlar yapmak imkansız değil.  Satabileceğiniz en karlı ürünleri keşfedebilmek için her zaman ürün araştırması yapmalı ve büyük bir işe girişmeden önce denemelerde bulunmalısınız.

Amazon’da en çok satan kategorilerini incelemek satıcılara listelerine ekleyebilecekleri ürün fikirleri verebilir. Amazon dijital kitaplardan süpermarket ürünlerine; prime üyeliğinden arabalara kadar birçok şey satarken, üçüncü şahıs satıcılar genellikle kendi markaları altında satabilecekleri, üretimi daha kolay olan ürünleri tercih ediyorlar. Ev & Mutfak ürünleri bu kategorilerin başında geliyor.  Listenin geri kalanı ise şöyle:

 1. Ev & Mutfak
 2. Spor & Outdoor
 3. Oyuncak
 4. Kozmetik & Kişisel Bakım
 5. Sağlık
 6. Ofis Araç Gereçleri
 7. Bahçe & Outdoor
 8. Ev & Yapı Market
 9. Pet Shop
 10. Giyim & Aksesuar
 11. Kitap
 12. Süpermarket
 13. Kırtasiye
 14. Elektronik
 15. Bebek Ürünleri
 16. Otomotiv Aksesuarları
 17. Cep Telefonu & Aksesuar
 18. Video Oyun
 19. Valiz & Seyahat Eşyaları
 20. El Yapımı

Amazon’da satış yapıyorsanız veya yapmayı düşünüyorsunuz en popüler ürünleri bilmekte yarar var. Doğru ürünleri seçerek markanızı büyütebilir, satışlarınızı artırabilir ve Amazon mağazanızı genişletebilirsiniz.

WWB – WORLD WIDE BRANDS, yeni nesil bir pazaryeri yönetim ajansıdır. Markaların yurtiçi ve yurtdışı pazaryerlerindeki tüm online satış ve mağaza yönetim süreçlerini A’dan Z’ye yöneten ve bu kapsamda hizmet veren E- İhracat & Pazaryeri yönetim ajansıdır. E-Ticaret ve E-İhracat yapmak isteyen tüm markalara pazaryerlerindeki mağaza kurulumundan, aylık aktif mağaza yönetimine, kampanya kurgusundan, satış artırıcı aksiyonlara kadar tüm süreçte tam kapsamlı destek veren bir danışmanlık ajansıdır. Daha detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

Start typing and press Enter to search