Alibaba Kuruluş Hikayesi


ALİBABA

Şu an masanızın üzerinde bulunan kalemden tutun da sabah saçlarınızı taradığınız tarağa kadar gördüğünüz her 10 üründen 8’i Çin’de üretiliyor. Lider birçok teknoloji firmasının üretim tesislerinin çoğunluğu da Çin’de bulunuyor. Çin, kelimenin tam anlamıyla “Dünya’nın Fabrikası” konumunda. Haliyle Çin, Alibaba gibi şirketlerin de yardımıyla ihracat konusunda dünya lideri konumuna geldi. Peki,özellikle B2B pazarına Çin’i bu derece dahil eden Alibaba’nın başarı hikayesi nasıl oluştu? Bu yazımızda Alibaba Grup’tan ve kurucusu Jack Ma’dan bahsedeceğiz.

Dünya üzerinde lider e-ticaret sitelerinden birisi olan Çin merkezli Alibaba, 100 milyondan fazla kitleye hitap ediyor. Grup bünyesinde bulunan e-ticaret sitesi Aliexpress ve TaoBao yüz milyonlarca müşteriye sahip. ABD’li Dünya devi Amazon’unsa ezeli rakibi olarak biliniyor. Şirketin tahmini değeri şu an 2 trilyon dolara yakın. Net geliri ise 2020 yılında 72 milyar dolar. 

Bu dünya devi şirket, 1999 yılında Çin’de dar gelirli bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Jack Ma’nın eseri.

KURUCU: JACK MA

1964 yılında Çin’in Hangzhou kentinde dünyaya gelen Ma Youn, iki yerel sanatçının oğludur. Doğum adı Ma Youn olan Jack Ma, özellikle okul hayatında hep başarısız oluyor. İlkokul yıllarında sınavlardan kötü not alan, derslerden kalan ve yaramazlıktan disipline giden bir çocuk portresi çiziyor. Maalesef ki bu başarısızlık zinciri kariyeri söz konusu olduğunda da peşini bırakmıyor. İlk okuldan ortaokula geçiş sınavlarında 2 defa, ortaokuldan liseye geçişte ise 3 defa başarısız oluyor. Üniversiteye geçerken ise 2 kere sınavda başarısız olan Ma, sonunda İngilizce öğrenmeye karar vererek İngilizce Öğretmenliği okumaya başlıyor.

Üniversite okurken ailesinin maddi sıkıntıya girmesi ile birlikte iş başvurularında bulunuyor ancak hiçbir yerde işe giremiyor. Para kazanmak için Polis Akademisi’ne başvuran Ma, burdan da eli boş dönüyor.

Peş peşe gelen başarısızlıkların ardından Jack Ma için hayat 1972 yılında değişmeye başlıyor. O yıllarda Nixon’ın Hangzhou’ya gelmesi ile onunla birlikte gelen turistlerin kaldığı Hangzhou otelde ücretsiz tur rehberliği görevine başlıyor. Bu işi para için değil, İngilizcesi’ni ilerletmek amacıyla yapıyor. Gelen turistler sayesinde İngilizcesini epeyce ilerletiyor.

1995 yılında Amerika’ya gidiyor Jack Ma. Burada arkadaşı sayesinde internet denilen yeni bir teknoloji ile tanışıyor. Arkadaşının ısrarları üzerine internette bir şeyler aratıyor Jack ancak Çin’de alakalı hiçbir şeyin çıkmadığını fark ediyor. Aslında Alibaba’nın fikir tohumları da o gün atılıyor. İlk internet girişimi olarak arkadaşı ile birlikte bir Çince-İngilizce çeviri sitesi oluyor. Asıl amacı ise ülkesini Dünya’ya daha çok tanıtmak. Uzun süren bir düşünce sürecinin ardından ülkesinden üreticilerin, emekçilerin sesi olmaya karar veriyor ve doğduğu evdeki eski odasında Alibaba için ilk adımlar atılıyor.

ALİBABA İSMİ

Ona interneti tanıtan arkadaşını ziyaret etmek için Amerika’ya tekrar giden Jack Ma, internetin her dilde aynı olduğunu düşünüyor ve kendi sitesi için de bu tarz bir isim aramaya koyuluyor. Bu sırada aklına “Alibaba ve Kırk Haramiler” hikayesi geliyor. Herkesin bilebileceği ve her dilde aynı olabilecek bir isim: Alibaba. 

Bu düşüncesini test etmek için oturdukları restorandaki garsonlara Alibaba hikayesini soruyor ve herkesin bu hikayeyi ve ismi bildiğini fark ediyor. Sokaktan geçen rastgele insanlarla aynı deneyi yapıyor ve sonuç aynı. Alibaba isminin A ile başlamasından ötürü sitenin aramalarda da kolayca çıkacağını düşünüyor Jack Ma ve bu isimde karar kılıyor.

Site aktif olduktan sonra Jack Ma ve birkaç kişilik ekibi siteye Çinli üreticileri ve satıcıları tanıtan makalaler giriyorlar.

ALİBABA’NIN BÜYÜMESİ

Alibaba kurulduktan sonra uzun süre para kazanamıyor. Ancak amaçları olanı başarıyorlar; Çin’deki üreticilerin tanıtılması ve ihracat rakamlarının artması. Jack Ma,bu şekilde geçen birkaç yılın ardından Alibaba’ya yatırım alabilmek amacıyla Amerika’ya gidiyor. Birçok fon ve şirketle görüşmesine rağmen maalesef ki eli boş dönüyor. Hatta o kadar çok şirketle görüşüyor ismi NY Times’da “deli Jack” olarak anılıyor.

Alibaba için yatırım ararken Jack Ma, kullanıcılarından bağış toplamayı düşünüyor ancak bunun olumsuz etkilerinden çekiniyor. Ardından, şirketi Hong Kong’da halka arz ederek milyonlarca dolarlık bir hisse senedi satışı gerçekleştiriyor.

2005 yılında Alibaba’nın %40 hissesi 1 milyar dolara Yahoo’ya satılıyor.Alibaba, 19 Eylül 2014’te yaptığı 24.7 milyar dolarlık hacimli halka arz ile tüm zamanların en büyük halka arzını gerçekleştiriyor.

Alibaba bugün, Alibaba Grup bünyesinde yer almaktadır. Alibaba Grup, Alipay, aliexpress, Taobao gibi önemli sitelerinde içinde bulunduğu 20 kadar girişimi barındırıyor.

Bir cevap yazın

Start typing and press Enter to search