Amazon FBA (Fulfillment by Amazon) Nedir?

Amazon’da daha önce bir ürün sattıysanız, muhtemelen Fulfillment by Amazon’u duymuşsunuzdur. FBA ile satış yapan satıcılar, Amazon’un birçok işi onların yerine yapmasınının keyfini sürüyor.

 Amazon, farklı bölgelerdeki çok sayıda deposuyla satıcılara hizmet veriyor. Eğer FBA ile satış yapıyorsanız ürününüzün paketlenmesinden müşteri hizmetlerine kadar birçok işlemi Amazon çalışanları sizin yerinize halleder. Bunlar, Amazon FBA’in avantajlarından sadece birkaçı. Elbette bu hizmetin bir ücreti var. Amazon FBA’in kendi iş modeliniz için uygun olup olmadığına karar vermek için  öncelikle bu modeli iyice anlamalı sonra da işletmenize katacağı değer ile karşılığında ödeyeceğiniz miktarı karşılaştırmalısınız.

Amazon’da satış yapmak için tercih edilebilecek birkaç yöntem var. Satıcı ürününün paketlenmesi ve gönderimini üstlenebilir (FBM) ya da Amazon FBA ile ürünlerini Amazon depolarına gönderebilir. Satıcı, Amazon’da ürün listesi oluşturuken veya bir ürünü satışa sunarken hangi yöntemi kullanacağına karar vermelidir.

Amazon FBA Süreci

  1. Satıcı ürünlerini bir Amazon deposuna gönderir.
  2. Ürünler satılana kadar Amazon’un deposunda kalmaya devam eder. Bu sürede ödeyeceğiniz ücret, ürünün boyutu ve hacmine göre değişiklik gösterecektir.
  3. Bir sipariş verildiğinde Amazon işlemlerle ilgilenir ve envanter bilginizi günceller.
  4. Sipariş Amazon tarafından paketlenir ve gönderilir.
  5. Sipariş müşteriye ulaştıktan sonra da Amazon sipariş takibi, müşteri hizmetleri gibi işlemleri üstlenir. İadeler ve geri ödemeler de Amazon tarafından gerçekleştirilir.
  6. Her iki  haftada bir, Amazon satışlarınızdan elde ettiğiniz karı size gönderir.

Not: Satıcılar, Amazon depolarına gönderdikleri ürünlerininin Amazon paketleme şartlarına uygun olduğundan emin olmalıdır.

Amazon’un sağladığı lojistik hizmetleri, birçok satıcının işletmesini genişletmesine ve ölçeklendirmesine büyük katkı sağlıyor. Daha önce de belirttiğimiz gibi, bu hizmet ücretsiz değil. Bununla birlikte, ücretler bazı işletmeler için daha uyguna gelebilir.   

Şimdiye kadar Amazon FBA’in en iyi kısımlarından bahsettik. Ancak bu iş modelinin size uygun olup olmadığına karar verebilmek için birçok değişkeni incelemelisiniz. Bu nedenle Amazon FBA’in çeşitli artı ve eksilerini anlamak çok önemli.

Amazon FBA Avantajları

  • Lojistik Desteği

Amazon FBA’in sağladığı en iyi şeylerden biri depo hizmeti. Ürünlerin nakliyesi ve depolanmasıyla Amazon ilgilendiğinden, depolama ve nakliyat harcamalarından tasarruf edebilirsiniz. Öte yandan Amazon FBA ile işinizi kolayca ölçeklendirebilirsiniz. Örneğin, daha fazla satış yapmaya başladığınızda sizin nakliye için ekstra efor sarfetmenize gerek olmaz, Amazon her zamanki gibi bu görevleri üstlenecekitr. Bu durumda yapmanız gereken tek şey stoklarınızı dolu tutmak.

  • Amazon Prime ile Hızlı ve Ücretsiz Gönderim

Amazon Prime’ın piyasaya sürülmesiyle birlikte satın alma alışkanlıklarının değiştiğini söyleyebiliriz. Amazon Prime üyeliği bulunan müşteriler hızlı kargo ve ücretsiz nakliyat ayrıcalıklarına sahip oluyor.  Eğer Amazon FBA ile satış yapıyorsanız ürünleriniz Prime’a dahildir. Bu sayede ürünleriniz müşteriye çok daha kısa sürede ulaşabilir.

  • Buy Box

Profesyonel Amazon hesabınız varsa ve FBA kullanarak bir ürün satıyorsanız Buy Box kazanma ihtimaliniz daha yüksek. Peki nedir bu Buy Box ve neden önemli? Amazon’da bir ürün farklı satıcılar tarafından satışa sunulduğunda müşteriler genellikle çok incelemeden sepetlerine ekleyip ürünü daha kısa sürede satın almayı tercih ediyorlar. İşte bu durumda eğer Buy Box seçeneğine sahipseniz alıcı otomatik olarak sizin ürününüzü satın almış oluyor. Bu nedenle Buy Box sahibi olmak size büyük bir avantaj sağlıyor.

  • Müşteri Hizmetleri

Amazon FBA satıcısıysanız müşterileriniz Amazon ile iletişim halinde olacaklardır. Bir diğer deyişle, 24 saat kesintisiz müşteri desteği sunan Amazon, ürün iadelerini de üstleniyor. Ancak iade söz konusu olduğunda ödemeniz gereken belli bir işlem ücreti vardır.

İşletmeniz için Amazon FBA kullanmalı mı?

Elbette, bu cevaplanması zor ve cevabı işletmeden işletmeye değişen bir sorudur. Genellikle satıcılar, küçük ürünler satıyorlarsa Amazon FBA kullanmayı düşünebilirler. Küçük ürünler ve hızlı değişen stoklar, satıcının depolama ücretini minimuma indirmesini ve uzun süreli depolama maliyetlerinden kaçınmasını sağlar.

Unutulmaması gereken bir diğer nokta da uygun iş modelinin üründen ürüne farklılık gösterebileceğidir. Örneğin, bir satıcı küçük boyutlu çocuk oyuncakları için FBA kullanabilir ve aynı zamanda büyük bir masa için FBM’i seçebilir. Bu nedenle birçok satıcı, Amazon’dan en iyi şekilde yararlanmak için hem Amazon FBA hem de FBM stratejilerini kullanıyor.

Bir cevap yazın

Start typing and press Enter to search