Amazon’dan Satış Nasıl Yapılır?


Son zamanlarda artan döviz kurları nedeniyle pek çok kişinin kafasında e-ticarete atılmak ya da dövizle para kazanmak fikirleri dönüyor. Sizlere dünyanın en büyük pazaryeri sitesi olan Amazon hakkındaki yazı dizimizin ilk bölümünde Amazon’dan nasıl satış yapacağınızı, nelere ihtiyacınız olacağını yalın bir dille anlatacağız.

Amazon’da satış yapmak için Amazon’da kendi dükkanınızı açmanız gerekiyor. Adımları büyük bir titizlikle takip etmeniz gereken bu süreçte bunun dışında satışa başlamadan önce iş planınızı iyi kurgulamalısınız. Öncelikle kendinize bir yol haritası çizerek hedefinizi iyi belirlemeli, bu doğrultuda bütçenizi iyi planlamalısınız.

Amazon’da Nasıl Mağaza açılır?

Dilerseniz şirket kurulumu yapmadan da Amazon’dan satış yapabilirsiniz ama kimin fikrini alırsanız en doğru ve sağlam yolun şirketinizi kurarak bu işe girişmeniz olacağını söyleyecektir. Çok kısa bir sürede kendi şahıs şirketinizi kurarak Amazon’da dükkan açmaya hazır hale gelebilirsiniz.

Amazon’da mağazınızı oluştururken çok dikkatli olmanız gerekiyor. Dünya devi Amazon birçok firmaya nazaran içeri herkesi kabul etmediği gibi ince eleyip sık dokuyarak başvuruları onaylıyor.  Pek çok hesap başvuru esnasında askıya alınabiliyor. Buna Amazon kendi içerisinde Amazon Suspend adı veriliyor. Bu bazı durumlarda IP’nizin blocklanmasına kadar gidilebiliyor. Bu yüzden hesabınızı açarken asla acele ve ezbere iş yapmamanız gerekiyor.

Öncelikle Amazon Seller Central üzerinden hesabınızı oluşturmanız gerekiyor. Hesabınızı açarken dikkat etmeniz gereken en önemli şey, burada girilen isim-soyisim, hesap bilgileri, adres bilgisi gibi tüm detayların Amazon’a gönderilen belgelerle birebir aynı olması. Amazon’un hesap açmak istediği belgelerin bazıları aşağıdaki gibidir. Öncelikle Amazon’un kurallarının sürekli değiştiğini ve bu belge içeriklerinin de güncellendiğini hatta farklı ülkelerde için farklı evrakların istediğini belirtmek isteriz. Ayrıca şirketinizin birden fazla ortağı var ise bu evrakların tüm ortaklar için ayrı ayrı ve en güncel halleriyle hazırlanması gerekmektedir.

  • Güncel ve kullanılmakta olan kredi kartı
  • Şirket telefon numarası
  • İşletme türü
  • Şirket sicil numarası
  • Şirketin vergi numarası
  • Şirket adresi
  • İşlemler için birinci şahıs kabul edilecek kişinin kimlik bilgileri
  • İşlemler için birinci şahıs kabul edilecek kişinin telefon numarası
  • İşlemler için birinci şahıs kabul edilecek kişinin doğum tarihi ve doğum yeri
  • Satış gelirinin yatırılacağı banka hesap bilgileri

Bu yazı dizimizin ilk kısmında Amazon’dan nasıl mağaza açıldığını ve hangi evraklara ihtiyacınız olduğunu sizlere anlattık. Bir sonraki yazımızda sizlere Amazon’da yüksek satış yapan ürünü nasıl bulabileceğinizi anlatacağız. Amazon’da satış yapmak, mağaza açmak ve başarılı olmak gözünüzü korkutabilir. Bu uzun yolculuğunuzda deneyimli ekibimizin bilgi birikiminden yararlanmak,  Amazon hesabınızı açılımı ve stratejisi konusunda bilgi ve danışmanlık almak isterseniz [email protected] adresine mail atarak, sorunlarınıza çözüm bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

Start typing and press Enter to search