Black Friday Hikayesi ve Sayısal Verileri

Bu sene 26 Kasım’da gerçekleşece olan, son yıllarda kendinden çok fazla bahsettiren bir gün olan Black Friday, adıyla çoğu zaman ülkemizde tartışmalara yol açıp konuşulsa da birçok kişi tarafından hikayesi ve anlamı bilinmiyor. Gelin, markaların normal günlere ciddi anlamda fark atarak rekor cirolara ulaştığı bugünün hikayesine ve sayılar verilerine hızlıca bir göz atalım.

Hikayesi 1932 yılına, Philadelphia’ya dayanıyor. ABD’de Şükran Günü’nden sonraki ilk Cuma gününe denk gelen, o gün tüm mağazalarda oluşan kalabalık, kasalardaki uzun sıralar, artan hırsızlık olayları sonucu olağanüstü yoğun bir gün geçiriliyor. Yoğun geçen o cuma gününün sonunda polis departmanın  o güne “Black Friday” lakabını takması üzerine bu etiket o günün üzerinde yapışıp kalıyor ve günümüze koskoca bir marketing sloganı olarak kalıyor.


Rakamlarla Black Friday

Yılın sonlarına doğru yaklaştığımızda ihtiyaç duyulan ürünleri almak için pek çok insan artık Black Friday indirimleri bekliyor. İndirimlerin büyük oranlara ulaştığı bugünde sayısal verilere baktığınızda bugünün gücünü reddetmek mümkün değil.

2020 Black Friday incelemesine göre 2020’nin toplam geliri 2019’a kıyasla ortalama yüzde 36.31 artış göstermiş. En çok tercih edilen kategori Ev & Mobilya kategorisi iken ikinci sırayı Ayakkabı Kategorisi üçüncü sırayı da Takı & Aksesuar Kategorisi  alıyor. 

Yılın belirli bir yarısından sonra ünlü e-ticaret mağazalarının teknik ekiplerinin o yıl ki Black Friday için yaptıkları teknik geliştirmeler ise sayısal verilere baktığımızda meyvesini vermiş gibi. Hemen çıkma oranlarının globalde yaklaşık yüzde 3.71 oranında düşerken, mobil cihazlarda da bu oran 5.23 seviyesinde.

Online ziyaret sayısı 2019 yılına göre globalde ortalama yüzde 12.28 iken, Türkiye’de ise yüzde 5.91. Kadınların daha fazla harcadığını düşündüğümüz Black Friday günlerinde 2020’nin en şaşırtıcı metrikleriden birinin erkeklerin ortalama 2069 TL, kadınların ise 1993 TL harcamış olması.

2020 yılı Black Friday’inde e-ticaret sitelerinin elde ettiği toplam ciro, 2019 yılının aynı haftasına kıyasla yüzde 155’lik bir büyüme yakalarken bu online sitelerdeki alışveriş oranlarının artmasındaki pandemi sebebini de unutmamak gerekiyor.

Bakalım bu yıl 26 Kasım’da gerçekleşecek Black Friday istatikleri nasıl olacak?

Kaynak:
Ticimax 2020 Black Friday Raporu
Insider 2020 Black Friday Raporu
Picodi 2020 Black Friday Raporu

Bir cevap yazın

Start typing and press Enter to search