E-İhracat 101 – E-İhracat Nedir?

En basit tanımıyla internet üzerinden yapılan ihracata e-ihracat denir. Yurt dışındaki bir müşteriye tamamıyla elektronik ortam üzerinden satış yapabilirsiniz. Yurt dışında satış yapmanız için orada bir mağazanız veya personeliniz olması gerekmez, bütün işlemleri internet aracılığıyla gerçekleştirebilir ve dünyanın farklı yerlerindeki ülkelerden milyonlarca müşteriye ulaşabilirsiniz.

Örneğin; yurt dışından bir sipariş aldığınızda bireysel müşteriniz adına resmi ve KDV’siz satış faturası kesip, siparişi mikro ihracat yoluyla gönderdiğinizde e-ihracat yapmış olursunuz.

Peki Mikro İhracat Derken Neyi Kastediyoruz?

Mikro ihracat, 300 kg ve 15.000 Euro limitine kadar ETGB (Elektronik Ticaret Gümrük Beyanı) ile gönderilen bedelli ihracatlara verilen isimdir. Başka bir deyişle, azami 15.000 Euro bedelle sattığınız en fazla 300 kg ağırlığında bir ürünü yurt içindeki bir müşteriye satıyormuş gibi yurt dışına göndermeye mikro ihracat denir.

Elektronik Ticaret Gümrük Beyannamesi (ETGB) Nedir?

Posta ve  hızlı kargo taşıma hizmeti veren kurumlar tarafından elektronik ortamda düzenlenen beyanlara Elektronik Ticaret Gümrük Beyannamesi (ETGB) denir. Klasik ihracat yoluyla gönderilen mallar gümrük müşavirleri tarafından işlem görürken, e-ihracatta ise ETGB beyanı kargo operatörleri tarafından düzenlenir. Klasik ihracattaki gümrük işlemlerinin e-ihracat sürecinde olmaması, işleri hızlandırır. Bu sayede ETGB ile e-ihracat daha kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleşir.

E-ihracatın Sağladığı Avantajlar

Düşük Maliyetler

E-ihracat yapmanın en büyük avantajlarından biri düşük yatırım maliyetleridir. Klasik ihracat yapan satıcılar kira, onarım, mağaza tasarımı vb. birçok ön maliyete sahiptir. E-ihracat yaparken fiziksel bir mağaza gerekmemesi, satıcıların en büyük maliyetlerini ortadan kaldırır.

Değişen Alıcı/Pazar Taleplerine Hızlıca Yanıt Verebilme

Online satış yapmaya başladığınızda her etkileşim çok daha hızlıdır. E-ihracat pazaryerleri size gelişmiş bir lojistik veya teslimat sistemi sunar. Böylece alıcıya ürünü çok daha verimli bir şekilde ulaştırabilirsiniz. Artı olarak iade taleplerine de hızlıca cevap verebilir, iade alabilir ya da ürün değişimi yapabilirsiniz.

Düşük Risk

Klasik ihracata göre e-ihracat daha az risklidir. Örneğin; geleneksel ihracatta büyük miktarlarda gönderilen ürünler, bir problem yaşandığında çok büyük maddi zararlara yol açabilir. E-ihracatta ise bu tür olaylarla karşılaşma ihtimaliniz daha düşüktür.

Kişiselleştirilmiş Müşteri Deneyimi

E-ihracatın en büyük avantajlarından biri de farklı tüketici profilleri için kişiselleştirilmiş sayfalar oluşturabilmenizdir. Web sitesinizin kişiselleştirilmesi, online alışveriş deneyimini artırmaya yardımcı olabilir.

Daha İyi Müşteri Hizmetleri

Müşteriler sizinle iletişime geçtiğinde hızlı bir şekilde yanıt almak isterler. E-posta ve canlı sohbet yazılımları sayesinde işletmeler hızlı yanıt vermekte sorun yaşamazlar. Yapılan hızlı dönüşler müşteri memnuniyetini artırır.

Görüldüğü gibi klasik ihracata göre kıyaslandığında e-ihracat birçok avantaj ve kolaylık içeriyor. Karşılaşabileciğiniz sorunlar ise geleneksel ihracata göre minumum düzeyde. Elbette e-ihracat yaparken de sizi  zorlayan problemlerle karşı karşıya kalabilirsiniz fakat kararlı davranarak ve yukarıda bahsettiğimiz konuları dikkate alarak karşılaştığınız zorlukların üstesinden gelebilirsiniz. E-ihracat hızla büyüyen bir alan ve önümüzdeki yıllarda da bu büyümenin devam edeceğine şüphe yok. E-ihracata atılmak zamana ayak uydurabilmek için -özellikle pandemi döneminde- gerekli bir adım haline geldi diyebiliriz. Günümüzde e-ticaret teknolojilerindeki gelişmeler ve sağlanan çeşitli hizmetler sayesinde online mağazanızı kurmak ve yönetmek artık çok daha kolay.

WWB – WORLD WIDE BRANDS, yeni nesil bir pazaryeri yönetim ajansıdır. Markaların yurtiçi ve yurtdışı pazaryerlerindeki tüm online satış ve mağaza yönetim süreçlerini A’dan Z’ye yöneten ve bu kapsamda hizmet veren E- İhracat & Pazaryeri yönetim ajansıdır. E-Ticaret ve E-İhracat yapmak isteyen tüm markalara pazaryerlerindeki mağaza kurulumundan, aylık aktif mağaza yönetimine, kampanya kurgusundan, satış artırıcı aksiyonlara kadar tüm süreçte tam kapsamlı destek veren bir danışmanlık ajansıdır. Daha detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

Start typing and press Enter to search