wwb_favicon

E-İHRACATA BAŞLAMAK İÇİN NEDEN GECİKMEMELİSİNİZ?

Günümüzde e-ihracat yapmak oldukça kolay hale gelmiştir. Verilen teşvikler ve dijitalin getirdiği avantajlarla e-ihracat markanızın büyüyüp gelişmesi için kaçırılmaz bir fırsata dönüşmektedir.E-ihracat doğası gereği alıcı ve satıcı tarafları korumaktadır. Bu yazımızda e-ihracatın markanıza sunduğu avantajları inceleyeceğiz.

E-ihracat nedir?

E-ihracat için genel bir tanımlama yapmamız gerekirse mikro ihracatın, bireysel müşterinin ve e-ticaretin kesişim noktası diyebiliriz. Mikro ihracat Türkiye’den yurt dışına yapılan, ağırlığı 300 kg’dan az ve Katma Değer Vergisiz tutarı 15.000 euro’dan fazla olmayan ihracat olarak tanımlanmaktadır. Mikro ihracat, Elektronik Ticaret Gümrük Beyanı verilerek yurt dışında gönderim yapılan bedelli ihracatlardır. 

E-ihracatın sunduğu avantajlar nelerdir?

Devlet Teşvikleri

E-ticaret ekosisteminin önemi dolasıyla hükümet, bu sektörü bazı teşviklerle desteklemektedir. Ticari hacminize göre farklı şekillerde devlet teşviklerinden yararlanabilirsiniz. Bu teşviklerden yararlanabilmek için firmaların sağlaması gereken bazı koşullar bulunmaktadır. Bunlardan ilki web sitenizin faaliyette bulunduğunuz ülkenin/pazarın diline uyarlanmış olmasıdır. Aynı zamanda ihracatı yapılan ürünün yerli üretim olması öncelikli şarttır. E-ihracat yapmak isteyen ve ilk yatırım maliyetini karşılayamayan şirketler için belirli yardımlar bulunmaktadır ve bu yardımlar bahsi geçen şirketler içi can suyu olmaktadır.

Gümrük Müşavirliğine Gerek Yok 

E-ihracatın ülkede çıkışı için gümrük müşavirliğine ihtiyaç duymazsınız. Gümrük Kanunu kapsamında yetkili kılınan PTT veya kargo taşımacılığı yapan (DHL, UPS, FedEx vb.) gibi şirketler tarafından düzenlenen Elektronik Ticaret Gümrük Beyannamesi ile ürünlerin yurt dışına çıkışını sağlayabilirsiniz.

Klasik İhracata Göre Avantajları 

Klasik ihracatta satıcı olarak en fazla zamanınızı alacak nokta gümrük işlemleridir. Süreç uzunluğu ve masraflı olması nedeniyle oldukça zorludur. Bunun dışında ülkeler arasında  bulunan farklı gümrük mevzuatları nedeniyle, ticaret hacmine göre klasik ihracatı zorlaştıran birçok nokta vardır. E-ihracatta ise bu zorlukları yazılım yolu ile kolayca çözebilirsiniz.

Dediklerimizi bir örnekle açıklamak için bir senaryo kuralım.Fransa’da bulunan bir işletme sattığınız gıda ürünleri için web siteniz üzerinden online bir sipariş gerçekleştirmiş olsun. Klasik ihracat yoluyla bu siparişi alıcıya ulaştırmak istediğinizde marka sertifika belgesi, hijyen sertifikası, gıda onayı, labaratuvar analizi, şirket belgeleri, fatura tercümesi gibi birçok belge ile uğraşmak durumunda kalırsınız. Bahsi geçen belgeleri sunmak ve bu belgelerin devlet tarafından onaylanması süresince de siparişiniz büyük olasıklıkla sizin dilediğiniz sürede teslim edilemeyecektir. Ayrıca kargo yoluyla göndereceğiniz mallar gümrükte takılacağından bu süreç sizin için zorlu bir tecrübeye dönüşecek ve zarar etme olasılığıız artacaktır. Oysaki aynı siparişi e-ihracat çözümleri ile gerekli adres ve iletişim bilgilerini temin ederek kolayca gerçekleştirebileceksiniz.

E-ihracat her gün daha da büyüyen ve etkisi artan bir sektör haline gelmiş durumda. Rekabet gün geçtikçe artmakta. Sunduğu avantajlar ve saydığımız nedenlerden dolayı e-ihracata başlamakta gecikmemelisiniz.

WWB Marketplace Agency olarak,e-ihracat yolunda sizlere her türlü desteği sunarak markanızı global arenaya taşıyoruz!

Bir cevap yazın

Start typing and press Enter to search