wwb_favicon

E-İHRACATTA DİJİTAL PAZARLAMA STRATEJİSİ

E-ihracat sağladığı avantajlar ile her geçen gün daha cazip bir hale geliyor. Yüksek döviz kuru ile birlikte giriş maliyetlerinin düşük olması birçok pazarı e-ihracata çekiyor. Pazarda artan rekabet nedeniyle görünür olmak ve ilgi çekebilmek ise çok daha zor olmaya başladı. Bu noktada dijital pazarlama stratejileri ile büyüme sağlamak eskisinden de önemli bir konuma gelmiş bulunuyor.

Dijital Pazarlama Stratejisi Nasıl Geliştirilir?

E-ihracat alanında büyüme sağlayabilmek adına birçok farklı stratejiden yararlanmak gerekiyor ancak en önemlilerinden bir tanesi dijital pazarlama. Satışlarınızı arttırmak, yeni müşteriler kazanmak ve adınızı duyurmak adına dijital pazarlamanın sağladıklarından yararlanabilirsiniz. Peki, birçok alt başlığa ayrılan dijital pazarlamayı nasıl kullanacağız?

Her şeyden önce; web sitesi
Web sitenizin içeriği 

İnternet üzerinden ilerleyen bir iş modeli olan e-ihracatta web sitenizin pratik, göz yormayan, altyapısı kuvvetli ve tasarımsal açıdan bir “bütün” olabilmesi çok önemli. Kullanıcılarınız web sitenize girdiği andan itibaren, sitenizin tasarımı ve işleyişi satın alma sürecini desteklemeli ve pozitif müşteri deneyimini beslemelidir. Web sitenizde bulunan ürün fotoğrafları yüksek çözünürlükte olmalı ve müşterilerinize ürünü görsel açıdan açıklamalıdır.

Hedef pazarınızın çoğunlukla yabancı müşterilerden oluşması nedeniyle web siteniz çok dilli hizmet verecek şekilde düzenlenmelidir. Özellikle hedeflediğiniz bir pazar varsa bu noktada İngilizceyi ve hedef pazarınızın dilini kullanabilirsiniz. Eğer kısıtlı bir pazara sahip değilseniz web sitenizi İngilizce hazırlamak sizin için her zaman daha verimli olacaktır.

Arama Motorları

Web sitenizin anahtar kelimeler aratıldığında üst sıralarda çıkması iki yoldan sağlanabilir; organik ve ücretli. Organik büyüme doğru ve güncel bir site yapısı, tatmin edici ürün açıklamaları, titiz bir şekilde hazırlanmış ürün görselleri, web sitenizin başka sitelerde önerilmesi (backlink) gibi pek çok kriter sayesinde elde edilmektedir. Bu kriterlerin Google gibi arama motorlarının algoritmalarına hitap edecek şekilde ayarlanmasına ise Search Engine Optimization (SEO) denmektedir. Ancak SEO organik ve sağlam temellere dayanan bir getiriye sahip olsa da oldukça zahmetli, uzun ve uzmanlık gerektiren bir süreçtir. Web sitenizin arama motorlarından kısa sürede üst sıralarda çıkması için belirli bir ücret karşılığında reklam vererek Google AdWords gibi servislerden yararlanabilirsiniz.

Sosyal Medya Kullanımı
Farklı mecraların kullanımı 

Hangi sosyal medya mecrasını ağırlıkla kullanacağınıza karar vermeden önce kendinize sormanız gereken soru şudur: “hedeflediğim müşteri kitlesi hangi sosyal medya mecralarını kullanıyor?” Bu soruya vereceğiniz cevaba göre uygun bulduğunuz mecralarda markanız adına hesaplar açabilir ve düzenli aralıklarla bir plana dayalı olarak hedef kitlenizin ilgisini çekebilecek kaliteli içeriklerle organik bir büyüme yakalayabilirsiniz. Globale taşımak içinse bu paylaşımları İngilizce veya hedeflediğiniz pazarın dilinde tercih edebilirsiniz.

E-mail marketing

E-posta reklamları her ne kadar “modası geçmiş” bir yol olarak görünse de özellikle kişisel olarak çalışmış olduğunuz kişilere ve şirketlere bu tarz bir strateji ile yaklaşmanız verimli olabiliyor. E-mail reklamlarını bireysel kullanıcılar üzerinde uygulamak ise genelde stratejik açıdan verimsiz oluyor çünkü bireysel kullanıcılar bu tarz mailleri dikkate almıyor veya engelliyor.

Bir cevap yazın

Start typing and press Enter to search