E-İHRACATTA ÖDEME YÖNTEMLERİ

Online kanallar üzerinden ilerleyen e-ihracatta ödeme yöntemlerinin güvenliği ve çeşitliliği her geçen gün daha da önemli hale geliyor. Şirketler halihazırda gergin olan rekabet atmosferinde farklı ödeme yöntemlerine yer açarak pazardaki yerlerini sağlamlaştırmayı hedefliyorlar.

Tercih edilen ödeme yöntemleri arasında kredi kartı ile ödeme, havale/EFT, alternatif ödeme yöntemleri ve mobil cüzdanlar yer alıyor.  Geleneksel yaklaşımlarda kredi kartı ile ödeme yöntemi hala geçerliliğini korurken özellikle Avrupa ülkelerinde alternatif ödeme yöntemlerinin tercih oranlarında ciddi bir artış gözlemleniyor. 

GELENEKSEL BAKIŞ; KREDİ KARTI, HAVALE/EFT 

Geçmiş yirmi yıl içerisinde en çok tercih edilen ödeme yöntemlerinden olan kredi kartı alternatif ödeme yöntemlerinin yaygın olmadığı pazarlarda yerini korumaya devam ediyor. Ancak özellikle Avrupa pazarında kredi kartı kullanım oranlarının %10’un altına düşmesiyle, E-ticaret ve E-ihracatın günümüzdeki kadar kolay işleyen bir süreç olmasında yadsınamaz bir payı olan kredi kartları, alternatif ödeme yöntemlerinin geliştiği Dünyamızda tahtını kaybetmeye hazır görünüyor. 

Yurt dışına yapılacak olan ödemelerde havale/EFT yöntemi hala bazı kullanıcılar tarafından tercih ediliyor ancak alternatif ödeme yöntemleri ve kredi kartıyla karşılaştırdığımızda hem kullanım oranı çok daha düşük hem de meşakkatli bir yol olarak görünüyor. Bu işlem sırasında uluslararası bankalar arasında işlem yapılabilmesini sağlayan SWIFT koduna ihtiyaç duyuluyor. Çoğu kuruluş bu şekilde gerçekleştirilen ödemeler üzerinden yüksek oranda komisyon alıyor. Havale/EFT yönteminin verimli yanı ise alıcı ve satıcı arasında direkt iletişimden doğabilecek olan indirim oranları.

GELENEKSELDEN KAÇIŞ; ALTERNATİF ÖDEME YÖNTEMLERİ 

Birleşmiş Milletler alternatif ödeme seçeneklerinin oranının  ilk defa kredi kartı ve debit card toplamını geçeceğini öngörüyor. Bahsedeceğimiz alternatif ödeme yöntemleri bazı coğrafi sınırlara bağlı kalsa da zaman geçtikçe bu sınırların ötesine geçmeye başlıyor.

Rusya’nın PayPal’ı: QIWI

Şubat 2007 itibariyle Kıbrıs’ta kurulan QIWI, Rusya dışında Ukrayna, Belarus, Moldova ve bazı diğer Bağımsız Devletler Topluluğu ülkelerinde faaliyet gösteren online ödeme yöntemidir. Kuruluşundan 5 yıl sonra Visa ile partnerlik kuran QIWI, ağı içerisinde bulunan kullanıcıların yurtdışı ödemelerinde önemli bir pazar payına sahip hale geldi. Bu pazarları hedefleyenlerin mutlaka değerlendirmesi gereken bir ödeme yöntemi olarak karşımıza çıkıyor. Bunun nedenlerinden biri de merkezinin Güney Kıbrıs’ta bulunması ve bu sayede Rusya’ya yapılan veya yapılacak olan hiçbir ekonomik yaptırımdan etkilenmiyor olması. 

Almanya; E-cüzdan, GiroPay ve SOFORT

Türkiye’de gördüğümüz BKM Ekspress gibi e-cüzdanların Almanya’da kullanımı standart bir prosedür haline gelmiş durumda. E-cüzdan kullanımı 24 ülkede Uluslararası Posta Teşkilatı’nın yaptığı bir araştırmaya göre %44 ile en yaygın ödeme metodu olarak kabul görüyor. Bu rekoru en yaygın ikinci ödeme yöntemi olarak %33 ile kredi kartları takip ediyor. 

Almanya’da bir diğer yaygın method ise kredi kartı özelliği olmayan ve banka hesabınızdaki kadar tutarı, internet üzerinden karşı tarafa aktarmamızı sağlayan GiroPay debit kartları. Bu yöntemde hesabınızdaki yeterli bakiye bulunmadığı durumlarda alışveriş gerçekleştirilemiyor.

Giropay ve e-cüzdanlar dışında Almanya’da bir diğer dikkat çeken sistem ise SOFORT sistemi. Bu sistem havale/EFT işlemlerini tek tıka indiriyor. Banka hesabınıza girip para gönderim detaylarıyla uğraşmadan ödemenizi kolayca gerçekleştirebiliyorsunuz.

IDEAL ve Hollanda

Almanya’daki SOFORT sisteminin bir benzeri olan IDEAL, %54 kullanım oranı ile Hollanda’nın en çok kullanılan ödeme yöntemi olarak biliniyor. IDEAL sistemi büyük bankaları tek çatı altında toplayarak kullanıcının IDEAL hesabı üzerinden banka detaylarıyla uğraşmaksızın ürün ücretinin satıcıya havale edilmesini sağlıyor. Kredi kartında bulunan kredi miktarı ve bakiyenin yenilenmesi gibi özelliklere ise sahip olamayan bir platform.

Dünya’nın Fabrikası Çin; AliPay

Aliexpress’in ürettiği bir ödeme yöntemi olan AliPay, Çin sınırları içerisindeki e-alışveriş sitelerinin %70’inde kabul gören bir sistem. AliPay için MasterPass sisteminin Uzak Doğu coğrafyasına ait versiyonu demek doğru olacaktır. Bu yöntemde kredi kartı bilgilerinizi bir kereliğine AliPay sistemine kaydediyorsunuz ve alışveriş esnasında parolanızı girerek hızlıca ödeme yapabiliyorsunuz. Sadece online ödemelerde değil bazı fiziksel mağazalarda da kullanılan bir sistem olan AliPay’i Dünya üzerinde toplam (31 Mart 2018 itibari ile) 870 milyon kişi kullanıyor.

MOBİL ÖDEME

Sağ kolumuz haline gelen cep telefonları ile kolayca alışveriş yapmak da mümkün. Son dönemlerde popülarite kazanan Apple Pay, Samsung Pay ve Android Pay gibi altyapılar online alışverişler ve abonelikler için sıklıkla tercih ediliyor. Bu altyapıların kullanıcıları telefonlarına yükledikleri uygulamalar sayesinde kredi/banka kartı bilgilerini girerek hesaplarını bağlayabiliyor ardından kolayca ve güvenli bir şekilde ödeme sağlayabiliyorlar.

Bir cevap yazın

Start typing and press Enter to search