wwb_favicon

E-Ticaret Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Araştırmalar, e-ticaret işletmelerinin yaklaşık % 90’ının kurulduktan sonraki 120 gün içinde başarısız olduğunu gösteriyor. E-ticaret mağazası kurmak kazançlı bir fırsat olsa da, genellikle ilk aşamalarda karşılaşabileceğiniz riskleri hafife almış olabilirsiniz.

E-ticaretle uğraşırken yapılabilecek birçok  hata var. Bununla birlikte, çoğu küçük ve kolayca düzeltilebilir hatalar olacaktır. Bu yazıda, e-ticaret girişimcilerinin genellikle yaptığı en yaygın 7 hatayı tartışacağız. Bunları detaylı bir şekilde incelediğimizde, olası sorunları paniğe kapılmadan kolayca çözeceksiniz.

E-ticaret İşletmelerinin Yaptığı En Yaygın 7 Hata:

  • Ön araştırma yapmadan işe başlamak
  • Hedef kitleyi doğru belirleyememek
  • Kullanıcı dostu olmayan E-ticaret platformlarını seçmek
  • Basit ve tüketici odaklı olmayan web sitesi tasarımı
  • Hedef kitleyle uyumsuz ürünleri satmak
  • Pazarlama iletişim faaliyetlerine yeterli bütçeyi ayırmamak
  • Etkili bir müşteri hizmetleri sunamamak

Ön Araştırma Yapmadan İşe Başlamak

Bir e-ticaret girişimcisinin araştırması, sadece rakipleri bilmekle kalmamalıdır. Yapabileceğiniz en büyük hatalardan biri araştırmaya yeterli önem vermeden, direk işe başlamanızdır. Eğer ürününüzün pazar araştırmasını yapmazsanız ve rakiplerinizin performansını, aksiyonlarını detaylı değerlendirmezseniz işinizin başarı olmalı şansı çok düşüktür. Pazar araştırması sonrası kendinize performans değerlendirme kriterleri belirlemezseniz, e-ticaret mağazanızı açtığınızda performansınızı doğru analiz edebilmeniz de bir hayli zor olacaktır. Bu nedenle sadece işe başlarken değil, düzenli aralıkla pazar ve rekabet analizi yapmayı öncelikli işleriniz arasına almalısınız.

Hedef kitleyi doğru belirleyememek

Hedef müşteri kitleniz, işletmeniz için en değerli varlıklardan biridir. Bu nedenle yapılabilecek en kritik hatalardan biri hedef müşteri kitlenizi anlamaya zaman ayırmamanız olacaktır. Hedef kitlenizin yaş grubunu, cinsiyetini, ihtiyaçlarını, beklentilerini çok iyi anlayarak, tüm günlerini nasıl geçirdiklerini öngörüyor olmalısınız. Bu sayede ürününüzün hedef kitlenizin hayatında nasıl yere sahip olacağını kurgulayabilirsiniz.  Bu yüzden, işe hedef kitlenizi belirleyerek başlamalısınız. Hedef kitlenizi belirlerken mümkün olduğunca geniş hedeflemeler kullanmaktan kaçının ve onların duygularını da anlamaya önem verin. En önemlisi hedef kitlenizin aslında bir birey olduğunu ve çoğu zaman duygusal kararlar da verebileceğini unutmayın.

Kullanıcı dostu olmayan E-ticaret platformlarını seçmek

E-ticaret platformu, online perakendecilerin işlerini daha kolay bir şekilde yönetmelerine olanak sağlayan uçtan uca bir yazılım çözümüdür. Web site kurulumunu, muhasebe, envanter yönetim sistemlerini ve müşteri hizmet altyapısını kapsar. Seçeceğiniz e-ticaret platformu, sektördeki yerinizi tanımlayacak bir araçtır. Yanlış platform, çevrimiçi mağaza deneyiminizi sınırlayabilir.

Basit ve tüketici odaklı olmayan web sitesi tasarımı

Kullanıcı deneyimi, e-ticaret sitenizin başarısını büyük ölçüde etkiler. Basit ve tüketici odaklı olmayan web site tasarımı, ürünlerinizi satın almak isteyen müşterilerin işlerini zorlaştıracaktır. Kötü bir tasarım, web sitenizin işlevselliğini azaltır; bu da müşterilerinizin hayal kırıklığına uğrayıp başka satıcılara yönelmesine neden olacaktır. Bütün bu sorunlarla karşı karşıya kalmamak için profesyonel bir yazılım geliştirme şirketiyle çalışın. Bu sayede kullanıcı gereksinimlerini gözeten bir tasarım elde edebilirsiniz. Müşterilerinizin ürün satın alırken zorlanmayacakları, sorunsuz bir kullanıcı deneyimi sağlayın. Satın alma ve ödeme sürecinin olabildiğince basit ve sade olmasına özen gösterin.

Hedef kitleyle uyumsuz ürünleri satmak

Çoğu e-ticaret işletmesi doğru ürünü belirleyemeden e-ticarete başlar. Belirli bir ürünün satışına odaklanmış olabilirsiniz fakat çoğu müşteri için bu o kadar önemli değildir. Unutmayın bir ürünü tesarik edebiliyor veya üretebiliyor olmanız, onu kolaylıkla satacağınızı göstermez. Ürününüzle ilgili ne kadar hevesli olursanız olun, yeterli pazar talebine sahip olmayan bir üründe ısrar etmek çok mantıklı değildir. Online mağazanızda yüksek talebe sahip olan birkaç ürün ile satışa başlayın. Ürünlerinizin yüksek talep gördüğünden emin olmadan yeni ürünlere yönelmeyin. Bunları dikkate alarak satışa sunduğunuz birkaç ürün, benzersiz bir marka kimliği oluşturmanıza da imkan sağlayacaktır.

Pazarlama iletişim faaliyetlerine yeterli bütçeyi ayırmamak

Bir e-ticaret mağazanızın olması, otomatik olarak müşteri kazanmaya başlayacağınız anlamına gelmez. Satıcıların en çok yaptığı hatalardan biri, işletmelerini yeterince tanıtmamaktır. Siz iletişim yapmazsanız, müşterilerinizin internette dolaşırken sizi bulması imkansız. İşletmeler, somut bir pazarlama stratejisine sahip değilse bütçe kaynaklarını etkin kullanamazlar. Bu nedenle güçlü bir marka kimliği oluşturmanız ve ayakları yere basan bir pazarlama stratejisine sahip olmanız gerekir. İşletmenize görünürlük sağlamak ve bunu müşteri sadakatine dönüştürmek istiyorsanız, web sitenizi ve sunduğunuz hizmetleri dijital dünyada ve sosyal mecralarda tanıtmak çok önemli bir adımdır.

Etkili bir müşteri hizmetleri sunamamak

Son olarak, satıcıların yaptığı en kritik hatalardan biri de müşteri hizmetlerini ihmal etmektir. Tabii ki, ürün ve promosyon stratejilerine de odaklanmanız gerekir ancak müşteri hizmeti sağlamamak veya müşteri hizmetlerine gereken ilgiyi göstermemek işlerinizi büyük ölçüde etkileyecektir. Hizmetten memnun olmayan müşterilerin itibarınız üzerinde kötü bir etkisi olacaktır. Günümüzde müşterilerin beklentileri yüksek ve bunları karşılayamazsanız diğer satıcılarla rekabet edebilmeniz çok zor. Bu nedenle müşterilerinize gereken ilgiyi gösterin. Geri bildirimlerini dinleyin ve işletmenizi geliştirin. En önemlisi de her zaman ulaşılabilir olun. Müşterilerinize daha iyi hizmet sunarak ve güven oluşturarak sadık bir müşteri kitlesi kazanabilirsiniz.

Rekabetin yüksek olduğu e-ticaret sektöründe kazanmak istiyorsanız, siz ve meslektaşlarınızın nereydeyse yarısının çökmesine neden olabilecek bu 7 maddeden kaçınmak, başarıya giden yolunuzu sağlamlaştıracak ve büyümenize yardımcı olacaktır.

Eğer e-ticarete başlamak üzereyseniz, edebileceğiniz karı ve başarıyı hayal etmeden önce karşılaşabileceğiniz problemlere odaklanın. Bazı alanlarda yetersiz kaldığınızı düşünüyorsanız yolunuzu belirleyebilecek profesyonel bir e-ticaret danışmanıyla çalışabilirsiniz.

Bir cevap yazın

Start typing and press Enter to search