E-ticarete Giriş Bölüm 1

Kurumsal hayattan ya da işveren yanında çalışmaktan sıkılan herkesin hayali e-ticarete atılmak, kendi işinin patronu olmak. Son yılların büyülü dünyası olan e-ticaretin özellikle pandemi döneminde yükselen bir yıldız haline gelmesi pek çok kişi için bu sektörü arzu nesnesi haline getirdi. Biz de e-ticarete girmek isteyen ancak nereden başlayacağını bilmeyenler için bir rehber niteliğinde bir yazı hazırlamak istedik.

Sektörünüzü belirleyin

İşe ilk adım olarak hangi sektörde olacağınızı belirleyerek başlamalısınız. Tekstil, hediyelik eşya, kişisel bakım, teknoloji en çok tercih edilen sektörler iken, bazı markalar birkaç farklı sektörden ürünleri seçerek ürün gamını geniş tutmayı da tercih ediyor.sek tutmuş oluyorlar.

Şirketinizi kurun ve fatura entegrasyonunu tamamlayın

Fatura kesmeniz, pazar yerlerinde dükkan açabilmek için şirketinizi kurmaya ihtiyacınız var. İşinizin hacmine göre LTD yada A.Ş. kurabilirsiniz. 2020 yılında yürürlüğe giren yasa gereği e-ticaret yapan tüm bireylerin fatura kesmesi gerekiyor. Eğer satış hedefiniz düşük miktarlarda ise bunu manuel olarak yapabilirsiniz. Ancak yüksek miktarlarda satış hedefliyorsanız ön muhasebe programlarından birini kullanarak otomatik fatura kesmenizi öneririz.

Nerede satacağınıza karar verin

Markanıza bir web sitesi açıp buradan satış yapabilirsiniz. Ancak markanızı ve web sitenizi duyurmanız, müşteriler tarafından tanınmanız çok da hızlı ve ucuz olmayacaktır. Tasarım, içerik, reklam maliyetleri gibi pek çok konuyla sizin ilgilenmeniz gerekecek bu da hedefinize daha uzun sürede varacağınızı gösterir.

Pazar yerlerinde ürünlerinizi satarak pazaryerinin mevcut trafiğinden faydalanabilir, ücretsiz olarak dükkanınızı pazaryerinde açabilir, pazaryerinin anlaşmalı kargo fiyatlarından yararlanabilirsiniz. Ancak bunun da dezavantajı olduğunu belirtmek isteriz. Pazar yerinde sattığınız her ürün için o pazaryerine komisyon ödeyeceğinizi unutmamalısınız.

Satacağınız ürünün pazar yerindeki potansiyelini araştırın

Ürünü seçtiniz ancak doğru ürün olup olmadığını, size para kazandırıp kazandırmayacağını ezbere bilemezsiniz. Bu yüzden ürünle ilgili araştırma yapmanız, pazardaki hacmini öğrenmeniz hedefe giden yolda sizin için kıymetli olacak.

Tüm bunları yaparken nereden başlayacağınızı, nasıl yapacağınızı ve pazarda ürün hacmi araştırmasını nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız, sizin için ürününüze en uygun pazar yerini seçiyor, satış stratejileri oluşturuyor, depolamadan gümrük hizmetlerine kadar pek çok konuda danışmanlık veriyoruz.

İletişim için: [email protected]

Bir cevap yazın

Start typing and press Enter to search