Hepsiburada Kuruluş Hikayesi

2021 yılına geldiğimizde bir çoğumuzun artık mağazaların yerlerini unuttuğunu, her ihtiyacını hatta ekmeğini bile internetten aldığı bir dönemde olduğumuzu söylersek sanırım yanılmış olmayız. E-ticaretin hayatımızda bu kadar önemli bir yer kaplaması, bize her şeyi ulaşılabilir kılması büyük bir nimet. Birine ilk e-ticaret sitesini sorduğunuzda aklına ilk gelecek olan isim dünya devi Amazon’dur (Amazon’un kuruluş hikayesi yazımıza buradan ulaşabilirsiniz). Peki Türkiye’nin ilk e-ticaret sitelerinden biri kimdir diye hiç merak ettiniz mi?
Sizi bugün Türkiye’nin ilk e-ticaret sitelerinden biri ve aslında birçok şeyin başlangıcı olan Hepsiburada’nın kuruluşuna, başarısına ufak bir gezintiye çıkaracağız.

Kurucu: Kaan Dönmez

Hikayenin başı çok tanıdık. Apartman dairesinde kurulan bir imparatorluk hikayesi Hepsiburada. 1998 yılında Hacettepe Üniversitesi Fen Fakültesi Matematik bölümü mezunu Kaan Dönmez ve arkadaşlarıyla Hepsiburada’yı kuruyor. Kaan Dönmez bugüne kadar Hepsiburada’nın yanında e-ticaret alanında pek çok markanın kuruluşunda rol oynamış biri. Elektronik Ticaret İşletmeci Derneği’nin kuruluşunun yanında, Morhipo.com, Hızlıal.com gibi pek çok marka Dönmez’in imzasını taşıyor. 2000 yılına kadar arkadaşlarıyla Hepsiburada yolculuğuna devam eden Kaan Dönmez, hisselerinin büyük bir kısmını Doğan Holding’e satıyor ve 2009 yılına kadar şirketteki görevine devam ediyor. 2009 yılında kalan hisselerini de Doğan Holding’e devrederek Hepsiburada’dan ayrılıyor ve yönetim tamamen Doğan Holding’e geçiyor.

Hepsiburada’nın Yükselişi ve Yenilenişi

2009 yılında yönetim kurulunun başına Türkiye’nin en başarılı iş insanlarından biri olan Hanzade Doğan geçiyor. Kısa sürede Hepsiburada’yı Türkiye’nin en başarılı şirketerinden biri haline getiriyor. Bugün pek çok farklı markayı çatısı altında bulundursa da ilk açıldığı zamanlar aslında bir pazaryeri olarak hizmet vermiyor Hepsiburada. Sitede satılan tüm ürünleri kendi deposundan kullanıcıya ulaştıran marka, zamanla pazaryeri modeline geçerek firmaların kendi mağazaların açtığı, kendi gönderimlerini gerçekleştirdiği bir platform haline geliyor. 2016 yılının sonunda bugünkü adıyla Hepsijet adıyla bildiğimiz o zaman Hepsiexpress adıyla çıkan hızlı teslimat sayesinde pek çok bölgeye aynı gün teslimat hizmetine başlayan Hepsiburada kendi sitesini kullanan e-ticaret sitelerinin kullanabilmesi için oluşturduğu ödeme sistemi altyapısını da kuruyor. Geçtiğimiz sene Hepsiexpress’i de aktif eden Hepsiburada bu sayede 30 dakika içerisinde market siparişlerini de kullanıcıya ulaştırmayı başarıyor.

Girişimci Kadınlara Her Daim Tam Destek

Mayıs 2017 yılında ’Girişimci Kadınlara Teknoloji Gücü’ programını başlatan Hepsiburada, indirimli komisyon oranları ve ücretsiz kargo imkanlarıyla kadın girişimcileri destekliyor. Bu program öncesinde kadın iş ortaklarının oranı %6 iken, bu oranın %25’lere ulaştığını söylüyor. Pandemiyle birlikte  Mart – Haziran 2020 tarihleri arasında programa başvuran ve pazar yerinde mağaza açan kadın girişimci sayısında ise yüzde 140’a varan artış yaşanıyor.

Son 5 yıldır, tüketicinin ihtiyaçlarını dinleyerek yeniliklere hızlı bir şekilde ayak uyduran Hepsiburada bugün 5000’den fazla tedarikçi firma ile çalışan, Gebze’de 100.000 m2 alana sahip operasyon merkeziyle Türkiye’nin en büyük e-ticaret markalarının başını çekiyor. Türkiye’nin en çok ziyaret edilen 7. web sitesi olan Hepsiburada; App Store’da 4.7, Google Play’de 4.5 puan ortalaması ve bu platformlarda yaklaşık 2 milyona yakın kullanıcı yorumuna sahip.
Dünyanın en önemli teknoloji şirketlerinin işlem gördüğü Nasdaq borsasında halka açılan ilk Türk şirketi ünvanına sahip olan Hepsiburada, Fast Company Dergisi, Türkiye’de cirolarına göre en büyük “internet” şirketleri arasında da 2020 yılında 20 Milyar TL üstü ciro ile listesinin ikinci sırasına yerleşerek doğru yolda olduğunu kanıtlıyor.

Bir cevap yazın

Start typing and press Enter to search