PayPal Nasıl Kuruldu?

PayPal’ı tek bir cümlede tanımlamak istersek ödeme işlemcisi olarak hizmet veren bir şirket diyebiliriz. 1998 yılında Max Levchin,Peter Thiel,Luke Nosek ve Ken Howrey tarafından 1998 yılında kurulmuştur. PayPal kişinin e-posta adresi ve kredi kartı arasında bir bağlantı kuruyor ve bu sayede alışverişlerinizde kredi kartı bilgilerinizi vermenize gerek kalmıyor.

Nasıl Kuruldu?

Kurucu Ortaklar

Kurucu ortaklardan Max Levchin, Ukrayna doğumlu Chicago’lu bir bilgisayar bilimcidir. Üniversite yıllarında çeşitli girişimlerde bulunan Levchin, bu girişimlerle alakalı satış işlemleri devam ederken teknolojinin kalbinin attığı yer olan Silikon Vadisi’ne gider. Yalnız bir pürüz vardır, Levchin beş parasızdır ve bu süreci arkadaşının evinde kalarak geçirir. Peter Thiel ise Amerikalı iş adamı, politik aktivist ve yazar. Stanford Üniversitesinde verdiği bir konferansta Levchin ile tanışırlar ve Max Levchin Thiel’e iş teklifi götürür. Bir süre sonra ikili, PayPal’ı kurarlar.

Büyük Sıçrayış

eBay satıcılarının kredi kartı ve havale/EFT yöntemlerinin haricinde daha iyi bir para transfer sistemine ihtiyaçları vardı. Bu sayede eBay ve PayPal ortak bir noktada buluştu ve eBay’de PayPal kullanılmaya başlandı. Dünyanın en büyük e-ticaret sitesine eklenmesiyle birlikte PayPal bu anlaşma ile büyük sıçrayışını yaşadı.

Yalnız Değillerdi

PayPal, bu hizmeti sunan tek para transfer hizmeti değildi. PayPal gibi Dotbank, PayMe ve X.com da benzer hizmetler sunuyor. Bu hizmetlerin içinden X.com, Elon Musk tarafından yönetiliyordu. İki şirket arasında kıyasıya rekabet başlamıştı. Bu kıyasıya rekabet 2000 yılında birleşme kararı ile son buldu. Şirketlerin birleşmesinin ardından yaşanan fikir ayrılıklarından sonra Max Levchin şirket içerisinde bir isyan başlatarak Elon Musk’ı CEO’luk görevinden aldırdı. Bu sırada Thiel geçici olarak CEO koltuğuna oturdu.

E-Bay x PayPal

Şirket içi çekişmelere rağmen başarısına başarı katan PayPal, 2002 yılında eBay’e 1.5 milyar dolar karşılığında satıldı.

2018 yılında PayPal Dünya’nın dört bir tarafındaki aktif kullanıcı sayısının 250 milyonu aştığını duyurdu!

Peki, PayPal Nasıl Kullanılır?

PayPal üye olurken size üç farklı üyelik tipi sunuyor. Bu hesap tipleri; kişisel, Premium ve Business PayPal hesapları. Kişisel hesaplar adından da anlaşılacağı üzere bireysel kullanıcılara hitap etmektedir. Premium hesaplar ise online satış yapan kişilerin tercih etmesi gereken hesap türüdür. Kurumsal hesaplar ise kurumların kullanımına sunulmuş hesap tipidir.

Hesap tipinizi seçtikten sonra doldurmanız gereken bir form vardır. Bu formda en dikkat etmeniz gereken nokta e-posta adresinizdir. Bunun nedeni e-posta adresinizi para transferinde kullanacak olmanızdır. Ardından kredi kartı bilgilerinizi girebilirsiniz.

PayPal ile alışveriş yaparken, alışveriş yaptığınız internet sitesinde ödeme seçeneği olarak PayPal’ı seçmeniz gerekiyor. Yurt dışından alışveriş yaparken PayPal döviz dönüşümlerini kendi kurları üzerinden yapıyor.

PayPal Türkiye’de Neden Kullanılamıyor?

Dünya çapında tercih edilen bir servis olmasına rağmen PayPal maalesef ki ülkemizde kullanılamıyor. Bunun nedeni Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun PayPal’dan Türkiye’de bir mükellef olmasını istemesi ancak PayPal’ın bunu reddetmesi. Bu durumda işlem Türkiye’de gerçekleşiyor olsa da, PayPal’da oluşan para akışı Lüksemburg üzerinden hareket halinde. Bu sebepten dolayı PayPal Türkiye pazarından çekilme kararı aldı. Dileriz ki online ödeme ekosisteminin bu önemli parçası ve Türkiye arasındaki anlaşmazlıklarda bir orta yol bulunur ve PayPal tekrar ülkemizde kullanılabilir hale gelir.

Bir cevap yazın

Start typing and press Enter to search