Ücretsiz Kargo ile Satışlarınızı Arttırın

Kampanya dönemleri artık markaların en çok ciro yaptıkları dönemler haline geldi. Eskiden yılda 2 kere yapılan kampanyaların yerini yılın neredeyse yarısına farklı indirim oranlarıyla yayılan kampanyalar aldı. Ancak bazen ne kadar kampanya yapmış olsanız da kargo ücreti yüzünden tüketici oluşturduğu sepeti ödeme ekranında terk ediyor. 

Uluslararası araştırma şirketi 4Service’in Türkiye’de yapmış olduğu bir anket sonucunda tüketicilerin %69,6’inin ücretsiz kargo kampanyalarında kararsız oldukları ürünü bile hemen satın aldığı, %80’nin de ücretsiz kargonun internet alışverişinde en çok önem verilen unsurlar arasında yer aldığı çıkıyor.

Firmalar için kargo bedava kampanyaları göz korkutsa da aslında bu kampanyaların sepet terk etme oranlarını azaltacağı gerçeğini unutmamak lazım. Doğru kurgulanmış “Kargo Bedava” kampanyalarıyla size maliyetten daha çok ciro olarak geri dönecektir.

Ürün Görsellerine “Kargo Bedava” badge’i Ekleyin!

Sadece ödeme sayfasında kargonun bedava olduğu anlaşılacak olan bir kampanya kurgusu satışlarınızı arttırmanın yardımcı olmayacaktır. Bu yüzden kendi siteniz dışındaki satış yaptığınız e-ticaret sitelerinde mutlaka her ürününüze kargo bedava badge’i koyarak müşterinin ilgisini çekmelisiniz. Kendi web sitenize konumlandıracağınız kargo bedava banner, müşterinin karşısına çıkaracağınız pop-up’lar (müşterinin müdahalesi dışı açılan yeni pencereler) sayesinde de kullanıcının satın alma kararını hızlandırabilirsiniz. Elbette sosyal medya tasarımlarınız ve digital reklamlarınızda da kargo bedavayı bol bol müşterinin karşısına çıkarmalısınız.

Müşterinin Dikkatini Ne Çekiyor Keşfedin

Her markanın, platformun hedef kitlesi ve bu hedef kitlenin dikkatini çeken şeyler farklıdır. Kimi müşterinin dikkatini kargo bedava söylemi çekerken bazıları içinse ücretsiz kargo söylemi daha fazla dikkat çekici bulunuyor. Bu yüzden aynı reklam tasarımlarını kargo bedava ve ücretsiz kargo olmak üzere iki ayrı tasarım yaparak A/B testi yapıp kendinize en uygun söylemi keşfedebilirsiniz.

Farklı Kurgular Deneyin

Yılın tamamında elbette ki kargo bedava kampanyaları yapmak biraz zor olabilir. Bu yüzden belirli zamanlarda bu kurguları değiştirerek ilerleyebilirsiniz. Örneğin yüksek fiyatlı ürünlerde kargo bedava kampanyaları yaparken, bazen de kendinizin belirleyeceği bir meblağ üzerine X TL üzerine kargo bedava kampanyası yaparak sepet ortalamanızı da arttırmış olursunuz.

Her Kampanya Sonu Raporlar Hazırlayın

Her kampanya sonunda mutlaka tüm platformlar için raporlar oluşturun. Bu raporlar sizin müşteri kitlenizi daha iyi tanımanıza ve doğru kampanya kurguları yapmanıza katkıda bulunacaktır. Sizin markanız aynı olsa da farklı e-ticaret sitelerinde markanızdan alışveriş yapan müşterilerin tüketici alışkanlıkları birbirinden çok farklı olabilir. Bu yüzden her platform için ayrı kampanya taktiği kullanmanız gerekebilir.

Bir cevap yazın

Start typing and press Enter to search